Makijaż na Halloween – inspiracje i instrukcje wykonania

Coraz częściej końcówka października staje się okazją nie tylko do spotkań z rodziną, ale też do świętowania ze znajomymi. Chociaż w Polsce wciąż rzadko spotyka się tradycję odwiedzania domów sąsiadów z hasłem „cukierek albo psikus”, to świętowanie Halloween jest coraz bardziej popularne. Jesienią szukamy więc sposobów na poprawę nastroju i wyrażenie kreatywności – takich jak bale przebierańców i szalony halloweenowy make-up. Przedstawiamy kilka pomysłów na łatwy, delikatny makijaż na Halloween oraz na to, jak przeistoczyć się w czarownicę, diablicę lub kościotrupa.

Spis treści:

Makijaż na Halloween – jak zrobić go dobrze? Kosmetyki, utrwalenie i inspiracje

Łatwy delikatny makijaż na Halloween

Halloweenowy makeup krok po kroku

Imprezowe inspiracje na Halloween

Czarownica – makijaż krok po kroku

Diablica – makijaż krok po kroku

Makijaż na Halloween dla dziewczyn i chłopaków – kościotrup

Podsumowanie

Makijaż na Halloween – jak zrobić go dobrze? Kosmetyki, utrwalenie i inspiracje

Makijaż na Halloween to nie tylko makijaż imprezowy, ale możemy zaliczyć go do kategorii make-upów artystycznych, które wymagać będą odpowiedniego przygotowania, trwałych kosmetyków, akcesoriów oraz efektownych tricków. Stylizacja nie będzie spójna i udana, jeśli nie będziemy mieć na nią planu. A ten najlepiej zacząć od inspiracji na makijaż na Halloween. Gdzie ich szukać? Najłatwiej je znaleźć w popularnych serwisach internetowych, proponujących estetyczne ujęcia, pomysły na stylizacje i makijażowe efekty.

Możemy też pokusić się o poszukiwania w popkulturze (filmie, komiksach, kreskówkach) czy sztuce. Obrazy pełne grozy, postacie budzące strach czy charakterystyczne dla horroru motywy – to wszystko może podpowiedzieć nam, jaką wybrać paletę kolorystyczną lub jakie przygotować dodatkowe elementy makijażu.

W zależności od planowanego stroju i charakteru imprezy przydać się mogą: łatwe w użyciu kosmetyki o przedłużonej trwałości, cienie i kredki w kolorze czarnym, krwisto czerwonym, białym, zgniłozielonym, ale też neonowym, holograficznym. W przypadku halloweenowego makijażu na imprezę warto zadbać o perfekcyjne przygotowanie cery i stworzenie odpowiedniej bazy pod wiele kosmetyków kolorowych. Dzięki temu ich kolory będą bardziej wyraziste i trwałe, a sposób aplikacji zdecydowanie ułatwiony.

Przydadzą się także różnego rodzaju akcesoria do makijażu. Potrzebować będziemy gąbeczki lub pędzla do nakładania podkładu lub rozcierania wybranego koloru na większych powierzchniach, np. na ciele lub całej twarzy. O precyzję zadbają różnego rodzaju pędzelki i aplikatory, które powinny zostać dopasowane do efektu, jaki chcemy uzyskać. Przykładowo: ścięty pędzelek do nakładania szminki sprawdzi się do rysowania cienkich linii, elementów o kształcie zbliżonym do kwadratu lub trójkąta (np. zębów) lub przyklejania brokatu.

Niezbędne będzie też utrwalenie makijażu na Halloween. Jeśli ma on przetrwać cały wieczór bez poprawek, należy użyć fixera. W przypadku, kiedy będziemy mieć możliwość korekty make-upu (np. przy makijażu do sesji zdjęciowej), lepiej zastosować bazę pod makijaż, dobrej jakości puder, trwałe kosmetyki oraz ich wodoodporne wersje, które wytrzymają przez kilkanaście (a nawet więcej) godzin. Makijaż pokryty fixerem o wiele trudniej będzie estetycznie poprawić bez robienia plam i ubytków, np. w podkładzie.

Łatwy delikatny makijaż na Halloween

Zaczniemy od instrukcji wykonania delikatnego makijażu, który będzie pasował do neutralnej stylizacji – doskonałego, gdy nie planujemy typowej imprezy z przebraniami lub nie chcemy stawiać na mocny makijaż. Imprezy halloweenowe nie zawsze mają charakter balu przebierańców i czasem wystarczy dobrze wykonany makijaż wieczorowy o nieco mroczniejszym charakterze lub dodatek drobnego akcentu, nawiązującego do klimatu święta.

Co będzie ważne przy delikatnym makijażu na Halloween?

  • Baza halloweenowego make-upu

    Każdy make-up – nie tylko ten imprezowy – wygląda dobrze na wypielęgnowanej skórze. Dlatego nawet na kilka dni przed imprezą warto postawić na bardziej nawilżającą i odżywczą pielęgnację. Tuż przed wykonywaniem makijażu warto przejść przez wszystkie etapy rutyny pielęgnacyjnej, łącznie z dokładnym oczyszczaniem, tonizowaniem i nakładaniem serum oraz kremu. Można też dodać odpowiednią bazę pod make-up, aby jeszcze lepiej przygotować cerę oraz zapewnić większą trwałość kosmetykom kolorowym. Na tym etapie powinno się też dobrze dopasować podkład. To od znalezienia tego idealnego może zależeć efekt delikatnego makijażu na Halloween.

  • Łatwe w użyciu kosmetyki z efektem wow

    Halloweenowy make-up ma być prosty w wykonaniu? Zdecydujmy się na wielofunkcyjne kosmetyki lub sprawdzone formuły, które łatwo nakładać i uzyskiwać przy ich pomocy spektakularne efekty. Sprawdzą się trwałe i dobrze napigmentowane cienie w kredce, tusz do rzęs, który pogrubi, podkręci i zagęści włoski czy precyzyjny eyeliner w pisaku.

  • Paleta kolorów

    Po przejrzeniu inspiracji oraz zaplanowaniu całej stylizacji warto wybrać kolory, jakie dominować będą w delikatnym makijażu na Halloween. Czy będzie to klasyczne smoky eye? Może królewskie złoto, intensywna fuksja, nieoczywiste pastele, kolory ziemi, a może kontrast czerni i bieli?

  • Subtelne, ale efektowne tricki w delikatnym makijażu na Halloween

    Wystarczy drobny element w klimacie horrorów, aby łatwy makijaż na Halloween nabrał charakteru i stał się niebanalny. Można wykorzystać czerwoną szminkę i błyszczyk do namalowania strużki krwi, eyeliner i cienie w kredce do stworzenia mrocznych cieni na twarzy lub zasinień i szram. Łatwo zrobimy też czarne usta ombre. Klimat Halloween podkreśli też lekko rozbielona cera, którą uzyskamy, wybierając puder o wiele jaśniejszy od tego, jaki stosujemy na co dzień. Możemy też zdecydować się na modny makijaż z cyrkoniami.

Halloweenowy makeup krok po kroku

Krok 1. Przygotowanie cery pod makijaż

Oczyszczamy twarz z zanieczyszczeń, resztek kosmetyków i nadmiaru sebum przy pomocy żelu lub pianki, a następnie tonizujemy skórę, by przywrócić optymalne pH. Nakładamy kosmetyki pielęgnacyjne. Ważne, aby odczekać do ich wchłonięcia, zanim nałoży się bazę i podkład.

Krok 2. Wybór i aplikacja bazy pod makijaż

Aby kosmetyki łatwiej się rozprowadzały na skórze, a makijaż halloweenowy przetrwał całą noc, warto zastosować bazę pod makijaż. Może ona pełnić dodatkowe funkcje, np. dodatkowo nawilżać i rozświetlać (Maybelline NY Fit Me® Luminous + Smooth), wzmacniać matowienie (Maybelline NY Fit Me® Matte + Poreless), wygładzać, wyrównywać koloryt i korygować niedoskonałości (Maybelline NY Instant Perfector Glow 4w1). Należy nałożyć cienką warstwę i poczekać do wchłonięcia.

Krok 3. Nakładanie podkładu i pudru

Następnie można przejść do aplikacji podkładu. Można to zrobić przy pomocy palców, wilgotnej gąbeczki lub pędzla. Najlepiej wybrać nowoczesną formułę, która łączy przedłużoną trwałość i efekt naturalnego blasku. Dobrze sprawdzi się podkład rozświetlający Maybelline NY Super Stay® 24h Skin Tint z witaminą C, który utrzymuje się do 24 godzin. Do makijażu na Halloween można zdecydować się na odcień o wiele jaśniejszy od naturalnego, aby stworzyć poświatę kojarzoną z duchami i zjawami. Efekt ten wzmocni użycie pudru, który lekko bieli.

Krok 4. Konturowanie – standardowe lub halloweenowe

Następnie można przejść do konturowania. Możemy go wykonać standardowymi kosmetykami: bronzerem, różem i rozświetlaczem lub zdecydować się na halloweenowe kolory. Ciekawie wyglądać będzie – zwłaszcza przy wybielonej skórze – użycie zamiast bronzera czarnego matowego cienia lub dobre roztarcie eyelinera (należy wybrać formułę, która nie zasycha zbyt szybko, ale daje się blendować). Jeśli ten efekt jest za mocny, ale chcemy podkreślić charakter imprezy, można zdecydować się na róż w kolorze krwistej czerwieni lub chłodnego burgundu.

Krok 5. Zabezpieczenie skóry pod oczami

Przed wykonaniem mocnego makijażu oczu warto zabezpieczyć skórę przed plamami z osypujących się cieni. W tym celu należy nałożyć pod oczami grubszą warstewkę pudru. Kiedy już pomalujemy oczy, wystarczy go strzepnąć energicznym ruchem przy pomocy pędzla.

Krok 6. Makijaż oczu

Do nowoczesnego makijażu oczu przyda się eyeliner w pisaku, którym możemy wykonać precyzyjne, a nawet graficzne kreski. Klasyczna jaskółka czy bardziej wyprostowana i dłuższa kreska w stylu foxy eye będzie odpowiednia do wieczorowego makijażu na Halloween. Jeśli ma być łatwo, ale efektownie, można przeciągnąć ją w zewnętrznym kąciku oka i zawinąć tak, aby zarysowała miejsce, w którym zazwyczaj blenduje się cienie. Eyelinerem można też narysować czarne łzy lub dodać do nich odrobinę czerwieni (np. ze szminki), tworząc wrażenie strużki krwi.

Do uzyskania niebanalnego efektu w prosty sposób przydadzą się też multifunkcyjne cienie do powiek w kredce Maybelline NY Color Tattoo 24h Eye Stix, np. w kolorze brązowym, neonowej fuksji, mięty, błyszczącego fioletu. Wystarczy kilka ruchów, aby wypełnić całą powiekę, stworzyć ciekawe plamy kolorystyczne czy narysować barwne kreski. Taki cień przyda się też do rozświetlenia wewnętrznego kącika oka (odcień 10 I Am Shining).

Makijaż oczu najlepiej wykończyć mascarą, która daje spektakularny efekt. Najlepiej sprawdzi się czarny tusz do rzęs Maybelline NY Lash Sensational® Firework, który tworzy z rzęs wachlarz układający się 360 stopni dookoła oka. Został wzbogacony o witaminę B5, aby dodatkowo pielęgnować włoski i sprawiać, by były coraz mocniejsze. Utrzymuje się przez 24 godziny.

Tusz do rzęs Maybelline NY Lash Sensational® Sky High zapewni spektakularne wydłużenie i pogrubienie, a efekt utrzyma się do 24 godzin. Tajną bronią jest tutaj szczoteczka w kształcie wieży, której włoski docierają do każdej, nawet najkrótszej rzęsy. Formuła została wzbogacona o ekstrakt z bambusa oraz wydłużające włókna.

Krok 7. Makijaż ust

Wersja 1: Neutralny nude – idealny do delikatnego makijażu na Halloween lub wtedy, kiedy chcemy, aby uwaga skupiła się na oczach czy efektach specjalnych. Warto wybrać szminkę o błyszczącym wykończeniu.

Wersja 2: Krwista czerwień – dopełnieniem mocnego makijażu oczu będą usta w kolorze burgundowym lub klasycznej czerwieni. Aby wydały się większe i soczyste, warto wybrać pomadkę winylową. Przy jej pomocy można też przeciągnąć plamę czerwieni poza kontur i stworzyć wrażenie cieknącej krwi.

Wersja 3: Mroczne ombre – przy mocniejszym makijażu halloweenowym można pokusić się o obrysowanie czerwonych ust czarną kredką lub eyelinerem, który pozwala się blendować. najlepiej rozetrzeć jego granice do wewnątrz ust, aby stworzyć wrażenie przejścia kolorystycznego.

Krok 8. Efekty specjalne:

  • eyelinerem w pisaku można narysować pajęczynę np. z jednego boku czoła, na powiekach lub w okolicach ucha;
  • przy pomocy fioletowego, brązowego i różowego cienia w pisaku stworzymy efekt zasinienia;
  • czerwona winylowa szminka może zastąpić sztuczną krew;
  • kolorowe cienie można wykorzystać do namalowania kosmicznych łez;
  • jeszcze mokry tusz do rzęs można obsypać brokatem lub kolorowym cieniem do powiek, aby uzyskać nietypową barwę mascary.

Imprezowe inspiracje na Halloween

Halloweenowy make-up na bal przebierańców to artystyczne wyzwanie, które wymaga kreatywności i odrobiny zręczności oraz odpowiednich kosmetyków. Jak uzyskać naprawdę spektakularny efekt?

Czarownica – makijaż krok po kroku

Krok 1. Wybór palety kolorystycznej

Zacznijmy od podjęcia decyzji na temat kolorów dominujących. W naszej propozycji przede wszystkim użyjemy czerni, ale do tego makijażu na Halloween można dodać też inne barwy, np. odcienie zieleni, biel, czerwień, ognisty pomarańczowy, fiolet czy niebieski, ewentualnie różne połączenia kolorów.

Krok 2. Przygotowanie cery

Żaden makijaż nie obędzie się bez przygotowania skóry, czyli oczyszczania i pielęgnacji, a następnie aplikacji odpowiedniej bazy. My zdecydowaliśmy się na nawilżająco-rozświetlającą Maybelline NY Fit Me® Luminous + Smooth. Następnie przechodzimy do aplikacji podkładu rozświetlającego – najlepiej w odcieniu jaśniejszym od naturalnego. Można też pokusić się o dodanie koloru do fluidu, np. sproszkowanego cienia w odcieniu zieleni lub niebieskiego.

Krok 3. Makijaż oczu

To najważniejsza część makijażu na Halloween, do której wykorzystamy różne eyelinery. Potrzebny będzie ten precyzyjny, np. Maybelline NY Hyper Easy oraz do rozcierania, np. Maybelline NY Tattoo Liner Gel Pot w słoiczku czy Tattoo Liner Smokey Gel Pencil. Najpierw używamy eyelinera, który daje się blendować i nakładamy go na całą górną powiekę aż nad brwi, tworząc kształt migdała. Następnie aplikujemy też grubą kreskę na dolną powiekę. Granice rozcieramy. Możemy też utworzyć efektowne zacieki. Przy pomocy precyzyjnego eyelinera w pisaku malujemy detale, np. tajemnicze znaki, linie imitujące żyły czy gałęzie.

Krok 4. Charakterystyczne elementy na twarzy

Nadal pracujemy dwoma rodzajami eyelinerów, ale tym razem rysujemy dwie linie wzdłuż nosa i rozcieramy czarny pigment. Przeciągamy linie na czoło i tam też tworzymy kompozycję z precyzyjnie wyrysowanych elementów oraz roztarć. Zwracamy uwagę na proporcje twarzy i staramy się, aby całość była mroczna, ale atrakcyjna.

Krok 5. Makijaż ust

Możemy zdecydować się na krwistą czerwień, czerń (warto dodać linie odbiegające od obrysu ust, które przypominać będą żyłki) lub pokryć usta bardzo jasnym podkładem i błyszczykiem dla efektu stopienia się ze skórą.

Krok 6. Opcjonalnie: dodanie koloru

Do makijażu halloweenowego na czarownicę nie musimy używać tylko czerni. Przy pomocy cieni do powiek Collor Tattoo 24h Eye Stix szybko dodamy barwne akcenty. Możemy wykorzystać też czerwoną szminkę.

Diablica – makijaż krok po kroku

Krok 1. Przygotowanie cery

Ten krok wygląda tak samo, jak w poprzednim makijażu. Wybierzmy jednak kolor podkładu dopasowany do odcienia skóry, ewentualnie o ton ciemniejszy. Rozbielenie nie będzie pasowało do make-upu na diablicę.

Krok 2. Odrobina czerwieni

Część twarzy (np. połowę, czoło, szyję i brodę) barwimy na czerwono, pamiętając o dobrym roztarciu granicy między naturalnym kolorem skóry a czerwienią. Możemy wykorzystać do tego cień do powiek lub szminkę. Do aplikacji używamy palców lub gąbeczki, wykonując ruchy stemplujące. Możemy pominąć ten krok, jeśli wolimy, aby kolor był tylko na oczach. Przechodzimy do ich podkreślenia przy pomocy czerwonej szminki lub cienia, ewentualnie pracując dwoma odcieniami łatwych w użyciu kredek Maybelline NY Color Tattoo Eye Stix: 25 I Am Determined i Maybelline NY Color Tattoo 50 I Am Unique. Mocny kolor powinien znaleźć się na całej powiece ruchomej. W zewnętrznym kąciku oka rysujemy kształt płomieni. Obrysowujemy tym samym kolorem dolną powiekę. Na koniec dodajemy kreskę czarnym eyelinerem w pisaku lub tym, który nie zastyga. Pozostawiamy ją precyzyjną lub rozcieramy, blendując z czerwienią. Na koniec nakładamy mascarę.

Krok 3. Piekielne usta ombre

Malujemy je tak, jak w instrukcji łatwego makijażu na Halloween, wykorzystując krwistoczerwoną szminkę i czarny eyeliner i tworząc przejście między tymi dwoma kolorami. Możemy pozostawić matowe lub dodać transparentny błyszczyk.

Makijaż na Halloween dla dziewczyn i chłopaków – kościotrup

Szykując się na bale przebierańców, po kosmetyki do makijażu sięgają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Make-up halloweenowy na kościotrupa będzie najbardziej uniwersalny.

Krok 1. Przygotowanie cery

Nadal nie pomijamy oczyszczania, pielęgnacji i nakładania bazy. Następnie wybieramy najjaśniejszy podkład rozświetlający o wysokim stopniu krycia. Budujemy je, nakładając cienkie warstwy. Dla wzmocnienia efektu możemy zastosować wybielający puder na całą twarz, szyję i dekolt.

Krok 2. Czerń na oczy, usta i nos

Przy pomocy eyelinerów o różnych formułach malujemy czarne elementy. Zaczynamy od czarnych kółek wokół oczu. Wypełniamy je czernią. Możemy ewentualnie przeciągnąć kształt w zewnętrznych kącikach, aby nadać nieco zmysłowości. Kształt otoczki oczu powinien być dopasowany do indywidualnej budowy twarzy. Następnie rysujemy trójkąt na końcówce nosa i wypełniamy go czernią. Malujemy też płatki nosa. Przechodzimy do najtrudniejszego elementu, czyli narysowania zębów na ustach. Najlepiej posłużyć się zdjęciami z Internetu, wybierając kształt dopasowany do budowy szczęki. Przestrzenie, które mają imitować poszczególne zęby malujemy białym eyelinerem Maybelline NY Tattoo Liner Gel Pencil. Przy jego pomocy możemy też wybielić policzki, czoło czy brodę (jeśli wykorzystujemy go w ten sposób, należy go nałożyć na twarz przed pudrem).

Krok 3. Rysowanie szczegółów

Przy pomocy białego i czarnego eyelinera możemy dodatkowo namalować szkielet na szyi i część żeber na dekolcie.

Podsumowanie

Przygotowując się do wykonania makijażu na Halloween, przede wszystkim powinniśmy stworzyć tablicę inspiracji, a następnie na jej podstawie skompletować odpowiednie kosmetyki. Przy make-upie imprezowym, który dodatkowo wymaga zręczności, warto stawiać na sprawdzone produkty o przedłużonej trwałości, którymi łatwo i szybko można uzyskać spektakularny efekt. Niezastąpiony będzie eyeliner w pisaku i ten, który można rozcierać, niezawodny podkład rozświetlający i baza pod makijaż, a także dobrze napigmentowane cienie do powiek i tusz do rzęs, który będzie doskonałym wykończeniem makijażu oczu.

REKOMENDOWANE PRODUKTY